Buuri Sõjast tegin hüppe teisele kontinendile ning ajas 15 aastat edasi, maabudes otse Euroopas toimuva maailmasõja kaevikupositsiooniesse, mudasele pommilehtritest puretud maastikule paikkonnanimega Passchendaele. Sellenimelise küla lähedal Belgias peeti Esimese Maailmasõja üks verisem lahing kus kogu maailma rahvaste seas lõid kaasa ka Kanada vabatahtlikud. Käesolev film oligi pühendatud nende 6000 kanada mehe mälestusele kes sealsetel sopastel väljadel ning vett täis kaevikutes oma elu andsid. Film algas päris mõjusa stseeniga kus neli kanada sõdurit asusid kahjutuks tegema kuulipildujapesa, kuid kandus lahingu lõppedes Kanadasse ning jäi sinna seepi keerutama pea filmi lõpuni. Sõjafilmi pakuti ühesõnaga vaid killuke alguses ja neljakümne minuti jagu lõpus, vahele aga oli pandud nii lääget armastuslugu ja hollywoodlikku hingekraapimist, et kohe valus vaadata. Kanada suurejooneline film ei tahtnud milleski oma lõunanaabrite samalaadsetest töödest maha jääda ning seetõttu pakuti klišeellikku eepilist draamat lihtsalt ühe sirgjoonelise sõjafilmi asemel. See muinasjutuline magus romantika ning draama tuli filmi lõpus isegi sõjaväljale kaasa. Ühelt poolt oli lavastaja kogu sõjatandri rekonstrueerimisel teinud väga head tööd - sopalombid, üksikud oksteta puutüved ning põlvini ulatuv mudamass töötasid mõjuvalt. Teisalt aga oli kogu sellele trööstitul maastikul peetavale lahingule juurde lisatud nõmedad heroilised ja sümbolistlikud elemendid ja lõpptulemusena ei suutnud lahingu jälgimine just palju emotsioone tekitada. Liiga läila draama mis püüdis olla väheke ka sõjadraama. 2/5
Arvustuse illustratsioonidena kasutasin Passchendaele´i sõjaväljal tehtud originaalfotosid.
2 comments:
film oli mage jah, eriti arvestades selle lahingu potentsiaali mõne suurelt mõelda suutva lavastaja käes, on ju tegemist ikka ühe kõige aegade raskema ja ohvriterikkama lahinguga (~1mil kokku). veidi sellist "Läänerindel muutusteta" tõsidust ka ja meil oleks midagi väärtusliku.
see pilt iseloomustab hästi seda lahingut:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c8/Passchendaele_aerial_view.jpg
ehk siis aerofoto Passchendaelest ennem ja pärast lahingut.
Kahju tõesti, oskavad ju välimuse vinge teha ja isegi kuulisadu korralikult kujutada, kuid ikka on vaja mingi tehislik vurts sabana taha lohisema.
Ah jah, üks asi tundus filmi imelik. Nimelt kõik lendasid kui kuuli või mürsuga said. Mitte ei saanud löögist pihta ega inertsist liikunud, vaid lendasid nagu hong kongi wuxia filmis.
Aerofoto on tõesti paljuütlev. Õudne!
Post a Comment