Wednesday, September 21, 2011

Winstanley

Winstanley - Kevin Brownlow 1976

Jumal on loonud maa kõigile kasutamiseks ja üks mees ei peaks seisma kõrgemal, omades rikkusi mis teistele kättesaamatud. Sellise kristliku kommunismisõnumiga asus sotsialismiteoreetik Gerrard Winstanley enda ümber rahvast ja asutas kommuuni mille liikmed kündsid ja külvasid aadlike sööti jäänud maadel. Kokku kogunenud kehvikud töötasid, sõid ja elasid ühiselt ning otse loomulikult ei meeldinud selline elukord (ja kehvikute liikumise religioossed vaated) kohalikele. Peatselt tekkis konflikt ning see oli alles algus.
Käesoleva filmi mõistmiseks pidin neti-allikad appi võtma, sest isegi Cromwell aegne Inglismaa on mulle üsna tundmatu teema, saati siis veel restoratsioonieelsed erinevad usulised rahvaliikumised ning sõdurite ja aadlike grupeeringud. Winstanley kommuuni lugu oli aga igati mõistev, sest eks ole ma varem lugenud neist soomlaste katsetest ameerikamaa tasandikel või Kanada metsades ehitada üles Uut Jeruusalemma, kus kõik elavad võrdsete vendadena. Ei õnnestunud need 1900 paiku ja seda enam aastal 1650, kus klassivahed väga jäigad, jumalasõna kuulutasid hulk erinevaid veidrikke ning protestantlus oli alles end vormimas.
Kevin Brownlow´i Winstanley´t peetakse väga täpseks ajaloopeegeldajaks kus nappide vahenditega (tegu on sõltumatu filmiga) loodi truu pilt seitsmeteistkümnenda sajandi elust ja olust. Erilist tähelepanu on juhitud rõivastele mis nägid välja tõesti nii audentsed, justkui oleks neid 350 aastat vaakumis säilitatud ja siis võtteplatsil näitlejate selga pandud. Või mis näitlejate, filmis kasutati amatööre, sõpru ja hobiteatrite liikmeid ning peale võttegrupi visiooni ning ränga töö, ei olnud just palju välisabi pakkujaid. Lõpetuseks mainin veel, et peale ajaloolise täpsuse ja vapustava ajastupildi maalimise, on film veel ka imeilusa kaameratöö ning montaažiga. Väike tükike brittide usulise töölisliikumise ajalugu kena kinofilmina. 4/5
"Kolhoosikeskuses".

6 comments:

Anonymous said...

Kirjuta parem Koit Toomest üks hea ja kiitev arvustus!

Trash said...

Ei julge nii erada päikese poole isegi pilku heita.

Anonymous said...

Aeg on kustutada R.E.M. kassetidelt ja peale lindistada W.A.S.P.

Trash said...

Kas see mitte vastupidi ei olnud?

Anonymous said...

R.E.M. läks ju laiali.
Enam kuulata ei tohi!
Belinda Carlisle'i tohib

Trash said...

Belintšikut võib kuulata iga kell.