Saturday, September 17, 2011

Longitude

Longitude - Charles Sturridge 2000

Kaheksateistkümnenda sajandi alguses töötab puusepast hobileidur John Harrison kella kallal mis oma täpsusega peaks aitama kaasa merel navigeerimisele ja püüab leida lahendust pikkuskraadide mõõtmiseks. Kaks sajandit hiljem restaureerib sõjašoki üle elanud endine mereväeleitnant Rupert Gould meister Harrison´i kronomeetreid ja armub neisse samamoodi kui kellade valmistaja. Kahte ajalukku läinud meest eraldab paarsada aastat, kuid nende elud olid mitmeski mõttes sarnased nii õnnestumiste kui tagasilöökide koha pealt.
Brittide minisari oli huvitav draama kahe mehe sihikindlusest mis viis võiduni bürokraatia üle ning muutis otsustavalt ajaloo kulgu, sest meredel ülemvõimu võtma hakkav Inglismaa sai alles peale korralike navigeerimisriistade tulekut ookeanide valitsejaks. Veider oli vaadata, et veel 18. sajandi keskpaigas ei osatud määrata laeva asukohta merel ning kõige kindlam viis teada saada kus seilatakse, oli liikuda ranna äärde ning siis visuaalselt kindlaks teha, et mis neem või abajas see seal paistab. Ei ole ka ime, et auhinnaraha korralikult töötava "GPS-seadme" eest oli sõna otsees mõttes kuninglik, sest selle puudumine tekitas liiga palju ohvreid ja kahjumeid, laevad sõitsid pidevalt karidele või madalikele. John Harrison´i leiutatud kronomeeter oli kindel elupäästja, kuid selle aksepteerimine võttis aega aastakümneid ja sellest seriaal rääkiski.
Paralleelselt kulgev Rupert Gould´i elu nii põnev ei olnud, kuid tema tegelaskujuga kõrvutamine andis sarjale dramaatilisust ning pidepunkti milles läbi minevikku paremini mõita. See mis aastal 1920 oli ilmselge, tundus 1750 veel võõra ning fantastilisena, ühele merekellale eelistati mõõtmise taevatähtede järgi ning merakadeemia nõukogu ette toodi isegi noaga lõhki lõigatud koeri kui abivahendeid laeva asukoha määramiseks. Nimelt väitis üks leiutaja, et kui kõik koerad on sama noaga haavatud, siis keskpäeval Londonis nuga kibeda arstirohu sees liigutades, hakkavad kõik loomad ulguma ja oled siis laevaga ükskõik kus maailma otsas, kui koer tekil valukarjeid esile toob, siis järelikult on kell Londonis 12 keskpäeval. Haarav meresõidu ajaloost pajatav draamasari. 4/5
John Harrison´i viimane kell filmis ja muuseumis.

No comments: