Saturday, January 07, 2012

Hot Coffee

Hot Coffee - Susan Saladoff 2011

Teate küll seda lugu kus vanamutt kallas endale papptopsitäie kohvi sülle, kaebas selle peale McDonaldsi kohtusse, et miks nende kohv liiga kuum on ja sai selle eest miljoneid valurahaks? Mäletate seda keissi mis meiegi lehdetest läbi jooksis? Mina igal juhul mäletasin. Vaat nüüd selgus, et kõike mele ei rägitud ja mitte vaid meile, vaid ka laiemat kõmupinnaga USA-s jäeti nii mõnigi fakt kajastamata või moonutati. Mis me veel siin räägime IRL-i mahhinatsioonidest või Siimon Kallase tagataskumiljonitest kui isegi nii lihtsa asjaga nagu tass kohvi sülle, on vassimist ja valetamist omajagu. Isegi lihtne jutt on palju komplitseeritum kui arvata oskaks.
Susan Saladoff´i intrigeeriv dokumentaalfilm räägib seadustest mis keelavad ohvritel neid petnud või nendega halvasti käitunud erafirmasid kohtusse kaevata või küsida oma valude eest liigseid hüvitisi. Üsna loogiliselt on inimesteni toodud põhjused seaduseid muuta ja piiranguid asetada ja kergekäeliselt võib nendega nõustuda, kuid varjus peituvad hulga traagilisemad lood kus kaotajaks jääb alati väike inimene. Film räägib siis sellest kuidas tavalise inimese tsiviilhagi suurfirma vastu on pööratud seadustega viimase kasuks nii, et kannatanu hüvitisi maksab lõpuks riik maksumaksja taskust ja mitte kannatuste põhjustaja. Huvitav dokumentaal. 4/5
Bart õpib alles kuulekaks kodanikuks olemist.

2 comments:

Malcolm said...

Mina mäletasin seda lugu ja olen isegi ilkunud, seega vaatasin filmi huviga ära ja tõepoolest, väga kena informatiivne töö, mis võinuks väga lihtsasti tähelepanuradarist täitsa mööda vuhiseda. Seega tänan soovituse eest!

Ühtlasi, kui muidugi näinud ei ole, soovitan juurde temaatiliselt suuresti sarnast dokfilmi "McLibel": http://www.imdb.com/title/tt0458425/.

Trash said...

Ma seda McLibelit aastaid tagasi hakkasin vaatama, aga jäi pooleli ja pole siiani uuesti ette võtnud.