Tuesday, December 20, 2011

The Beheaded 1000 - The Executioner

Qian ren zhan - Shan-hsi Ting 1993

Kamp röövleid on toodud timuka ette kes kõiki traditsioone, nii kombestikulisi kui vaimseid, silmas pidades neil pead otsast raiub. Lõpuks tassitakse kohale veel ka kamba pealik ja ootab tedagi sama saatus, kuigi röövligrupi ainus naisliige teeb kõik, et oma pealikku vabastada. Naine valetab end tööle timuka majapidamisse, et sedamoodi oma kättemaksuobjektile lähemal olla mõistmata oma kriminaalihinges, et timukas on vaid karistust täideviiv isik ning põhjused röövlite hukkumises peitus nende endi elusstiilis.
See minupoolne sisututvustus tundub paljastav, kuid tegelikkuises mitte, sest ühe lihtsa loo taha peidab end mitu keerukamat, millest suurim on vast wuxia elementidega filmi transformeerumine kummituslooks, koos kõigi sinna juurde kuuluvaga. Pean silmas neid mõnus-tobedaid eriefekte kus videograafikat ja pilditrikitamist segatakse animatsiooniga, lisades isegi näputäie kummimonstrumite demonstreerimist. Möögalegend muutub kummituste, põrguvaimude ning rahutute kooljate mängumaaks. Sama fantaasiarikas ja äge-mänguline nagu on vaimudega madistamine, on samuti draamalugu, ehk siis õnnetu naise ning temasse veelgi õnnetumalt armunud ohvitseri kõrvalliin. Silla all toimuv stseen kus timuka ees ohvitser ning naine oma hingesid avavad, on üks traagilisemaid filmimomente mida mu silmad sel aastal näinud on. Film on kurb, koomiline ning vapustavalt ägedate eriefektimölludega. Lõpp on sellel mitmekihilisel lool super meistriklass.
Shaw Brothersil on siiani keeruline end mu eelarvamuste valli ees välja vabandada, kuigi käesolev on vist juba kümnes linalugu mis lõhub seda rasket müüri. Stampne SB kinolugu on kung-fu film mida tinglikult võiks nimetada klassikaliseks ning mis pakub ohtralt tobedate dekoratsioonidega stuudiopinda, ühest-samast riidelaost hangitud rõivaid, muutumatut juuksemoodi ning üsnagi sarnaseid lugusid. Eelarvamus ütleb, et oled näinud kolme Shaw Brothers´i martial arts märulit, järelikult oled näinud neid kõiki. Nüüdseks tean, et sealt on tulnud ka väga erinäolisi meistritöid ja käesolev on üks neist, kuid kinnistunud arusaamad segavad mind siiani. 5/5
Mitmel viisil lendavad pead ning kummitusäblikud - no faking lahe ju!

10 comments:

Metsavana said...

TAHAN!

Trash said...

"Aasia Kaubamajas" on leti peal olemas.

Kober said...

Hmm...
Ei fänna wuxiat, ei armasta animatsiooni sissemiksimist, aga no kui kümme punga antakse, tasuks ehk aega võtta. Nagunii pakun endale õnnetul kombel üha rohkem saasta...

Trash said...

Eks see ole nii, et kui meeldib, siis meeldib. Mina olen sadalaadi filmide suur austaja ning Metsavana samuti, aga mine tea kuis sulle see nihkega huumor, õudus ja action istub.

Metsavana said...

"Aasia Kaubamajas" hea teenindus, tellitud pakk juba uksetaga :)

Trash said...

Neil seal kõva sooduskampaania samuti käimas. Jõuluvärk! Nice!

giga said...

Ei tahaks küll tähti närida, aga...

Vanahärra Run Run Shaw pani oma kinotehase uksed kinni 1985 aastal. Pärast seda on stuudio vaid mõningaid filme oma bänneri alt levitanud, aga mitte ise tootnud.

Aga antud film ei tohiks küll kuidagiviisi Shaw Brothersi stuudioga seotud olla. Pigem on tegemist Taiwanis toodetud indie-filmiga. Mis muidugi ei vähenda filmi väärtust kuidagiviisi.

Trash said...

Sul on kindlasti õigus. Ei tea kust ma selle Shaw Brosi teema peale nüüd tulin, aga see taaskord kinnistab mu eelarvamust, et SB filmid n üsna tavalised. Vast jäi väärmulje seetõttu, et boonuste hulgas olid SB trailerid ja muud eraldi.

Metsavana said...

Jaa, oli küll hea film.

Cochrane said...

Kaks tundi selle filmi vaatamist möödusid nii, et ei saanud arugi.