Thursday, April 07, 2011

Harjunpää ja pyromaani

Matti Yrjänä Joensuu - Harjunpää ja pyromaani
Otava 2009

Sõber Lauri siin väitis, et Harjunpää on selline emo, et lausa kahtlane kuidas ta mendina töötada suudab. Jajah, seda empaatiat ja muret nii oma perekonna, lähedaste kui elu väheosalistema pärast jagab Joensuu tõesti hulgaliselt, aga tegelikult just see väikeste iniete muredele ehitatud kriminaaldraama teebki temast suure kirjaniku. Ta läheneb igale oma tegelasele, nii seadusevalvuritele, kurjategijatele kui ohvritele sellise kaasatundmisega, et ka kõige tumedamad käitumismotiivid saavad lugejale arusaadavaks ning näitavad ka maniakaalse mõrvari maski all olevat väikest oma isiklike murede ja õnnetustega inimest. Joensuu kurjategijad on valdavalt üksikud eluga untsu läinud ühiskonnaliikmed kelle poolkogemata tehtud veretööd pigem sotsiaalse tasandi kui hingekurjuse mängumaalt. Õnnetute soome inimeste galeriid, just see mida nauditakse näiteks ka Aku Louhimiehe filmides.

8 comments:

Lauri said...

Seda emotsemist nimetatakse ugri doom'iks ja asjatundja leiab seda ohtralt ka näiteks eesti filmidest. Kirjandusest ehk ka, eriti vanema põlve omast. "Tõe ja õiguse" esimene köide on näiteks puhas ugri doom. Niisamuti Harjunpää lood, kus peamiselt kirjeldatakse seda kuidas inimestel läheb ilgelt sitasti ja siis veidi aja pärast läheb veel sitemini.

Lauri said...

Ah jaa, polegi vist enne sattunud, et me loeme ühte ja sama raamatut ühel ja samal ajal. Mul läheb küll veits rohkem aega, kuna on ju teada kus ja mis tingimustes ma seda raamatut läbin, aga siiski-siiski: pool on juba läbi.

Trash said...

See siiski ei ole juhus, hakkas lugema kuna teadsin, et sina loed. Ajasid isu peale niiöelda.

Trash said...

Teadmiseks teistele mu blogi lugejatele, et ostsin seda raamatut endale kogemata 2 tükki ja kinkisin ühe Laurile.

Kusjuures mul on ühte Harjunpääd veel 2 eksemplari, saad Lauri teise endale kui soovid.

Lauri said...

Võtaks küll, milline se on?

Trash said...

Pahan pappi.

Lauri said...

Ma vaatasingi et sinu käest on vaja laenata:

Harjunpää ja Kapten Karu
Harjunpää ja ahistaja
Harjunpää ja hõimlased
Harjunpää ja kuri preester
Harjunpää ja raudne tuba

Lauri said...

Teisi loen/olen juba lugenud/hakkan kohe lugema