Tuesday, August 16, 2011

Stake Land

Stake Land - Jim Mickle 2010

Postapokalüptiline lootusetus, ehk olukord kus õnnetuse järgselt läheb kogu maailm järjest sügavama kaose ning hävingu poole, on mu uus lemmikteema. Ega keegi seda paremini paku kui The Road, kuid neid momente oli hoomata ka sellistes ulmejamades nagu Battle LA ning Skyline. Viimased kaks näidet pakkusid eht-ameerikalikult ka päikesekiirt, väikest võimalust, et kõik pöördub paremuse poole ja mingil määral tegi seda ka Stake Land, kuid masendav kuva kus inimese jõuetus asju muuta esile kerkib, oli neis kõigis. Varasem post-apocalyptic pilt oli valdavalt juba uut ja väljakujunenud ühiskonda kujutav, kindlasti kohe vägivaldsemat ning ebamugavamat, kuid ikkagi teatud kindlustatud piirides liikuvat ja turvalist, sest ega ju isegi Mad Max´i "punkarite jõugud" lõpuks hirmutavalt ei mõjunud, saati siis veel uued barbarid, tehisinimesed ning tulevikurüütlid. Uuema aja filmid on aga lagunemismasenduses lootusetult rapsivad ning sinna ka kleepuvad ja uppuvad.
Hävinevat maailma kujutas Stake Land hästi ja usutavalt. Tõrvatilgaks sai aga roadmovie´le sobimatu külaline minevikust, mutant kes kandis pealael tätoveeringuna sama märki mis minu nokamütsi teinud firma logol. Hing jõudis juba hõisata, et teekonnal läbi alla käiva maailma ei jäädud väikeseiklustesse koperdama, vaid pakiti kotid ning kõnniti edasi. Kahjuks aga ei, ikka oli vaja sisse tuua suurima substoori peategelane ning asjad maitsetult vussi keerata, eriti veel läbi klišeeliku religioosse pläägutamise mis paratamatult minust kaugele jääb.
Jim Mickle´i Mulberry Street oli minu jaoks väga hea filmielamus ning Stake Land kandis lavastaja oskusi kenasti edasi. Ootasin tegelikult isegi suurema pauguga mainstreamikat, aga linalugu suutis jääda neisse piiridesse mis näitasid lavastaja oskusi väikese rahaga teha kino, sättides kaamera ette jäävaid inimesi ning asju nii, et jääks mulje hulga võimsamate rahapakkidega loodud teosest. Veits sama tunne nagu Sunshine´iga kus üks minevikukoll suudab väga head filmi korraks solkida, aga muidu väga korralik töö. 4/5
Земля вампиpов - venkude tõlge on paljastav.

2 comments:

Anonymous said...

Tänud filmisoovituse eest! Väärt leid! Olen suur düstoopiliste filmide austaja...
Ainuke asi, mis häiris oligi see mutanteerunud vapiir, kes mõtles ja rääkis.
Aga muidu väga super vaatamine!

Trash said...

Rõõm abiks olla. Stake Land on tegelikult üsna tuntud linalugu, oleksid peatselt selle otsa nii või naa koperdanud.