Tuesday, August 30, 2011

Treme - 2. season

Treme - 2. season - Created by David Simon 2011

Sesooni teises või kolmandas osas tuleb jutuks artikkel mille negatiivne toon võib mõjutada New Orleans´i majandust, anda väikese tagasilöögi linnale mille jaoks iga sisse tulev dollar on teretulnud. See on pisike võti hooaja avamiseks, sest terve teine sesoon on ülesehituselt reklaamilaadne. Mitte nagu otse-näkku pesupulber, hügieenisidemed või SMS-laen televisiooni vahendusel, vaid tagasihoidlik ülevaade linnast mis läbi sümpaatiate pakub sulle võimalust linna elanike helgemale tulevikule kaasa elada. Teine hooaeg pakub veelgi rohkel kohalikku traditsiooni ja kultuuri, näitab peale indiaanlaste ka muid "klubisid", viib jutu mitmel korral vaid New Orleansile omaste söökide-jookideni ning puudu ei ole loomulikult ka muusika. Ühtpidi näidatakse linnale (ja osariigile) väga sügavalt iseloomulikke kombeid ja tooteid, kuid samas tutvustatakse sealset elu ka sotsiaalse kogumina mis avatud pidevalt uutele tuultele ja võimeline end muutma.
Viimane on nähtav valdavalt muusikale toetudes, seekord on traditsiooniline brass-jazz vaid väike osa linna heliderikkusest ning tooni annavad nii folk, cajun kui kantrimuusika. Samuti saab vaataja muusika loomise protsessis kaasas olla, mitmete lugude saamine on ekraanile toodud ning niinimetatud tundmatute rütmide sekka heitmise asemel juhendatakse vaikselt sinna sisse nii, et tunned end soojalt ja turvaliselt. Muusika on toodud vaatajale lähemale ja see mõjub. Isegi minusugune sealset saundi võõrastav tüüp hakkas paari lugu kaasa ümisema.
David Simon oleks justkui esimese sesooni järgselt kõikide vaatajate jutte ning arvamusi kuulda võtnud ning kirjutas teise hooaja sisse just need hetked mis sarja vaatajale meelepärasemaks võiksid muuta. Muidugi peab objektiivset hinnates ütlema, et tegelaskujud ise on juba tuttavad ning välja joonistunud ning selle arvele võib teise sesooni sujuvust samuti kirjutada, kuid põhipunktid nagu muusika kui loomeprotsessi esile toomine ning paikkonna kultuuri süvenenud demonstreerimine, aitasid kõvasti kaasa. Unustada muidugi ei tohi ka linnatasandi poliitikat mis nii otseselt kui vihjete abil on samuti senisest rohkem esil. Jään kolmandat ootama. 5/5
Muusika!

No comments: