Monday, July 04, 2011

Powwow Highway

Powwow Highway - Jonathan Wacks 1989

Reservaadis nagu ikka: töötukassa tsekid kulutatakse baaris piljardi j viski peale, kaevandusfirmad käivad hõimuvanemate nõukogu uute maardlate avamiseks seebitamas, indiaaniaktivistid peavad sütituskõnesid ning keegi jääb narkootikumide salaveoga vahele. Üks mees aga asub uurima oma juuri, vahetab paki kanepi vastu iidvana autologu ning läheb oma tootemilooma otsima, sõdalasehinge leidma. Samasse autosse hüppab ka pikaajaline aktivist ning nii sõidavad kaks meest lagunemisohus autoga läbi mitme osariigi, külastades indiaanlaste jaoks püha mäge, Pine Ridge´i ning Fort Robinsoni kunagist asukohta, sihtmärgiks Santya Fe ning seal maakonnavanglasse sattunud neiu kojutoomine.
Üks meestest on kinni induiaanikultuuris ja püüab olla osa sellest, tuletades meelde lapsena kuuldud legenda ja pärimusi. Teine aga on suunanud kogu oma jõu selle kultuuripärandi kaitsmisele, samas kui ta ise suurt traditsioonidest ei hooli ning peab seda vanurite jampsiks, olles pigem vaenlast kui kaevandusfirmat ja tema materialismi mõistev. Kaks lapsepõlvesõpra ja vastanduvat karakterit ongi filmi põnevaim osa, andes sisevaadet mis mõtted kaheksakümnendate lõpus rez´ides valitsesid, kuidas keegi oma teed valis ja elu seadis.
Peale huvitava realistliku sotsiaalse sõnumi, püüdis film veel olla ka põnevik ning komöödia, kuid ei saanud kummagagi hakkama. Humoorikust võis veel aksepteerida, kuid autodel kihutamis ja kräshimisi ning vanglapõgenemisi ja raharööve oli küll paha vaadata. Samuti täiesti põhjendamatut raharaiskamist mille mehhiklase A Martinez´i poolt mängitud aktivist kohe reservaadist lahkumise järel lahti lõi, nii sobimatu ja rumal käitumine, eriti kui see kõik panna filmi enese kultuuritausta mis peaks indiaanlasi soosima. Nüüd aga jäi mulje, et suur indiaaniõiguste eest seisja valetab hõimupealikule, et saada raha ja siis kasutab seda ebaotstarbekalt priisates, jäädes ometigi puhtaks poisiks, sest "ta on mees kes tead mida teeb". Bullshit! 2,5/5
Mees Santa Barbarast.

No comments: