Saturday, March 26, 2011

Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow - Panos Cosmatos 2011

Popi pildiga film. Pean silmas nüüd seda kaheksakümnendate retrokultust, witch house´i märkide keelt, mängu konspiratsiooniteooriatega ning psühhedeelsete droogide kummardamist. Beyond the Black Rainbow pakkus just täpselt seda ja väga kenas visuaalses vormis. Tegevus aastal 1983. Salajases laboris hoitakse kinni tapvate psi-võimetega noort tütarlast keda psühholoog käib aeg-ajalt küsimustega pinnimas, valdavalt aga jälgib monitoride kaudu ning keerab vajadusel juurde neiu teadvust ja parameeli pärssivaid elektrolaineid. Kõik on nappides toonides, monotoonne ning steriilne. Täpsusega üles ehitatud stseenid, ei ühtegi asjatut liigutust ega niisama pillatud sõna. Kammerlik ja väljapeetud, tihti muusikale ruumi jättev ning viimasel on tõesti suur osa kogu meeleolu loomisel.
Aga kohe kindlasti liiga kaua kestev. Alla kahe tunni jäävast filmist oleks võinud vabalt pool tundi välja napsata ning sellest materjalist oleks saanud muusikavideo Daft Punk, hipster-electro tegijad, mõni popim gootibänd ning miks mitte ka eksperimenteerivam black metal rühmitus. Lõige tuleks enim filmile kasuks kuna sisu on nõrgapoolne. Film on meeletult ilus ja kohe tekib tunne, et peaks loogiliselt ka samavõrra huvitav olema, kuid neid ootusi ei täideta ja seetõttu jääb lõpuks ikkagi mulje teosest kui venivast linaloost. Kärbituna suruks tegevust tihkemaks ning üldmulje paraneks, muidu aga lihtsalt selline moodsa tundega kena film mida kõige õigem on vast nautida hiiglaslikult kinoekraanilt ning väikese keemilise abilisega keele all. Aga võib-olla ka mitte. Bad trip võib samuti tulla, sest peale stilistilise silmailu pakutakse veel ka verd ja värdjaid. 3/5

4 comments:

paranoiadisco said...

Su sõnad lubavad midagi mulle mokkamööda ehk siis piiluks ka äkki.

Trash said...

Piilu, piilu. Ilus oli tõesti, tavaliselt sellised vaiksed väikesed indie-umekad lähevad ikka kusagil stilistiliselt rappa. Siin oli välimus ikka 100% paigas, sisu ise lihtsalt ei küündinud järele.

paranoiadisco said...

Tuleb drooge teha ja see film enda silme ette projitseerida.

Trash said...

Kusjuures selle droogi jutu võiksid kuu aja pärast ära proovida. Ise ei viitsi, tahaks hoopis õlle juua ja lobiseda.