Tuesday, July 02, 2013

Only the Young

Only the Young - Elizabeth Mims, Jason Tippet 2012
Thompson - Jason Tippet 2009

Kui sulle meeldib Air´i Mike Mills´i poolt lavastatud muusikavideo All I Need, siis on see film täpselt sinu jaoks. Minu arust on All I Need´ile tehtud muusikavideo siiani maailma parim ja seetõttu ei ole siin midagi imestada, et käesolev Kalifornia noortest rääkiv dokumentaal saab minult täispunktid. Indiekino tulevikulootused Elizabeth Mims ja Jason Tippet said kaamera ette kaks Kalifornia kutti, 15 aastast parimat sõpra, kes laisalt käivad koolis, aga see eest usinasti harjutavad rulasõitu, sest unistatakse võistlustest ja võitudest. On skate, on punkrock ja loomulikult ei puudu ka tüdruk, kellesse mõlemad peategelased natuke armunud on. Vähemalt on seal sellist väikest sädet ja see just filmitegijate süütenöörile leegi külge pani.
Only the Young on üdini vahetu ja südamlik lugu eneseotsingutest keskkooli lõpuklassi ajal, tihti mitte enda poolt tehtud valikutest mis panid proovile sõpruse ning armastuse. Kuid ärge oodake siit suurt dramaatikat, sest noorte jaoks on kõik nii kerge ja hooletu. Püütakse küll täiskasvanulikke mõtteid mõelda ja otsuseid seada, kuid hing ihkeb veel ikka lapsemängude juurde tagasi ning meel ei ole veel ühtegi kindlat suunda võtnud.
Kevin Conway ja Garrison Saenz olid filmitegijaile tõeliselt väärt leid. Lugesin ühest intervjuust, et kutid said valitud, kuna neil puudus igasugune kompleks seoses filmikaameraga ning seda on kohe märgata. Noored on kaamera lasknud endale väga lähedale ja kiitus tegijaile, et need on osanud niivõrd hästi  kaamerapildi ja helimaterjali kokku monteerida, jättes vägisi mulje justkui vaataks mockumentary´it, sest nii sujuvat kaunist pildikeelt koos hingest tulevate mõtetega on raske tõelisuseks pidada. Aga ometigi. Imeilus poeetiline linalugu noor olemisest, tunnetest ja tegudest. Suurepärane kino! DVD-l on boonusena Jason Tippet´i analoogne lühifilm ja kena seegi. 5/5

Kalifornia päikese all.

No comments: