Saturday, December 28, 2013

Crete – The Battle and the Resistance


Antony Beevor - Taistelu Kreetasta
WSOY 2012

Antony Beevor´i kvaliteeti kandev raamat on jagatud kolme ossa - võitlus (loe: taganemine) Kreekas, Võitlus (Loe: taganemine) Kreetal ning Kreeta vastupanuliikumine. Taaskord väga hästi kirjutatud, peatumine pisidetailidel ja samas ka üldisema pildi loomine. Kohati vägagi illustreeriv, seletatakse ära, et millise maja mis korruse akbnale asetati kuulipilduja, teest mitmenda pöösa all lamas haavatu või tehakse juttu isegi tandrile kerkinud tolmupilvest. Lisaks seda Beevor´ile omast triviat mis aitab alati hästi mõista kirjeldatava isiku olemust. Taaskord tundus, et Kreeta pärast peetud kaitselahingud ja sakslaste rünnakud olid rohkem saatuse sõrme poolt juhitud kui kaine mõistuse ja tegudega suunatud. Tihti niitpeene juhuse läbi kaotati positsioone või võideti vastast. Soovitan lugeda kui eesti keeles ilmub, korralikult ülevaatlikult kirjutatud sõjaajalugu väikese Kreeta pärast peetud veristest lahingutest, kokkupõrkest mida omal ajal hinnata ei osatud, kuid mis tagasivaatava analüüsina olid sõja kulgemisele ääretu tähtsusega.


Ohvriterohke õhudessant saarele.

4 comments:

Anonymous said...

See ongi sinu aasta parim raamat?
Imelik mis imelik. Milline see aasta metalplaat veel on, houseplaadist ei julge mõeldagi. Vähemalt filmidega on asi selge. Elysium parim ulmekas ja Kääbik aastakümne tipus.

Trash said...

Taaskord läheb anonüümse kommenteerija 100% täppi, lausa imesta, et kuidas nimetud kõike teavad, kõike õigesti ennustada oskavad.

Anonymous said...

ära vassi

Trash said...

Just nii teengi. Anonüümsete nõuanded on parimad.